КАТАЛОГ
   
Производители
. tovarnadom.com.ua. tovarnadom.com.ua

ГлавнаяКаталогВИДЕО - ФОТОІнфрачервона зйомка
Эта статья была опубликована - 13 Ноябрь 2014 г.
Інфрачервона зйомка

Інфрачервона зйомка

Трохи теорії
Фотография 1Око навіть дуже просунутого фотографа бачить далеко не все сонячне випромінювання. Крім видимого, є ще й ультрафіолетове, інфрачервоне, радіовипромінювання, рентгенівське і багато інших, що утворюють спектр. Було б неприродно чекати від ока здатності перегляду радіохвиль. З ультрафіолетом пощастило трохи більше - ультрафіолетово "дивиться" на світ наша шкіра, і засмагає при цьому. В ультрафіолетовому випромінюванні, застосовуючи спеціальний фільтр, можна робити знімки вельми цікавих пейзажів: на фотографії 1 пейзаж, знятий в комбінованому ультрафіолетове-інфрачервоному діапазоні.
Як видно з фотографії 2, теплову інфрачервону ділянку спектра розташовано за червоним "кінцем" видимого світла, ближче до мікрохвильового випромінювання. Випромінювання в інфрачервоному діапазоні (ІК) ми часто відчуваємо як тепло. Включена електронагрівальна плитка, перш ніж нагрітися до того, щоб почати світитися видимим світлом, випромінює тепло в інфрачервоному діапазоні, яке можна відчути рукою на відстані. На щастя для нас, фотографів, це випромінювання відмінно "бачить" і плівка, і матриця фотоапарата! Це випромінювання має деякі характеристики, схожі з випромінюванням видимої частини спектра: як видиме світло, заломлюється в об'єктиві, так само не може пройти через світло захищений корпус камери - це і робить можливим його реєстрацію світлочутливим матеріалом фотоапарата
 
 

Фото 2


Щоб почати фото зйомку інфрачервоних пейзажів на практиці, ми зобов'язані зрозуміти, що ж фіксує наша камера: колір, тепло, або щось інше. І розібратися, які є джерела цього невидимого випромінювання. Подивимося на фотографію 3. Як помітно з фотографії, все, що на натурі було зеленим, в інфрачервоному вигляді стало білим. З'являється питання: як будуть виглядати інші кольори? Я сфотографував упаковку різнокольорових фломастерів в нормальному світлі і через інфрачервоний фільтр (фотографія 4). Усі фломастери опинилися схожого відтінку, що виключає здогадка про відповідність відтінку кольору. Це означає що, фотоматеріал реагує на температуру? Я провів інший експеримент: сфотографував праску через інфрачервоний фільтр в холодному і нагрітому стані. У підсумку вийшли два ідентичних знімка, які доводять, що в інфрачервоному світі всі праски виглядають однаково сіро (тому фотографії не розміщую). Отже, фотоапарат відзначає не тепло і не колір, а щось інше.
Цим "іншим" є здатність поверхонь до відображення по відношенню до інфрачервоного випромінювання.
Фото 3Фото 3В господарському магазині ви зможете відшукати як звичайну фарбу, так і фарбу, яка відображає в інфрачервоному діапазоні. Будинок, пофарбований подібної фарбою, що не буде влітку нагріватися на сонці. Так що будьте готові до того, що один зелений будинок на нашій інфрачервоної фотографії може вийти білим, а інший зелений - абсолютно чорним. Поверхні, що відображають ІЧ-випромінювання виглядатимуть на фотографії світліше поверхонь, які поглинають його. Щоб не заучувати напам'ять таблиці з коефіцієнтами відображення різних матеріалів в інфрачервоному діапазоні, пригадаємо, що поверхні, поглинаючі інфрачервоне випромінювання, дуже нагріваються. Таким чином, тіла, які звичайно нагріваються на сонці, вийдуть на інфрачервоній   фотографії темними, а ті, що не нагріваються - світлими. При цьому ступінь яскравості тіла не залежить від його реальної температури. Світло-сірий асфальт і взимку, і влітку, вийде значно темніше свого звичайного відтінку, того що, він здатний нагрітися на сонці до високих температур, а листя, хвоя і трава вийдуть білими, оскільки вони, захищаючись від перегріву, відображають теплове випромінювання.
 
Фото 4
 
Фото 4
 
Фото 4
 

Окремо варто сказати про водні поверхні, сніг і небо. На інфрачервоних   фотографіях вода виходить темніше звичайного, оскільки її поверхня погано відображає ИК- промені (хоча й добре - випромінювання видимого діапазону).
Чистий сніг відмінно відображає інфрачервоне випромінювання і вийде на знімку "біліше білого". Небо не можна віднести ні до поверхонь, ні до тіл, а зваж пилу і мікрокрапель, що містяться в ньому, майже не впливає на його інфрачервоні властивості. Ясне небо на інфрачервоної  фотографії завжди буде дуже темним, майже чорним. Хмари частково пропускають інфрачервоне випромінювання і вийдуть не темніше і не Фото 5світліше звичайного, але будуть виглядати дуже контрастно на практично чорному небі. Зумовлюючи ймовірні джерела інфрачервоного випромінювання. Ними можуть бути всі ті об'єкти, які випромінюють світло в процесі нагрівання. Головним джерелом ІЧ-випромінювання є сонце. Вночі це можуть бути лампи розжарювання. Люмінесцентні лампи навряд чи зможуть взяти участь у нашому "інфрачервоному виставі", оскільки їх енергія йде в основному в світловий діапазон. Відкритий вогонь дає велике кількість інфрачервоних променів

Практика інфрачервоної зйомки
Інфрачервону фотозйомку можна здійснювати як на плівковий, так і на цифровий фотоапарати. Для найкращих результатів нам можуть знадобитися штатив і досить дорогий інфрачервоний світлофільтр . Коштують такі фільтри від $ 50 до $ 200, залежно від смуги пропускання і розміру. Приміром, фільтр Tiffen 87 діаметра 55 мм, який я використовую, обійшовся мені в $ 94. Більш "слабкий" фільтр Hoya RM-72 того ж діаметру коштує близько $ 60
Замість інфрачервоного фільтра можна застосовувати незасвічений відрізок проявленої оборотної фотоплівки.
Фото 6Різні цифрові фотоапарати реагують на інфрачервоне випромінювання по-різному. Значні відмінності є навіть всередині лінійки камер одного і того ж виробника. Встановити, чи здатна взагалі ваша камера до інфрачервоного баченню, нескладно: вистачити тільки, навести на неї пульт дистанційного керування телевізора, натиснути на його кнопку і подивитися, помітно чи яскраве біле пляма ІЧ-випромінювача на моніторі. Якщо пляма досить яскраве, замовляйте інфрачервоний фільтр ! ІК-зйомка пейзажів на "цифру" ускладнюється наявністю в ній вбудованого інфрачервоного фільтра, що захищає матрицю від відчутної частки ІЧ-випромінювання. Виходячи з особистих вражень, цей вбудований фільтр в моїй камері Nikon D70, має смугу пропускання десь 820 - 840 нм і коротше. Матриці фірми Sony пропускають приблизно 40% випромінювання, що знаходиться за кордоном 700 нм (iXBT.com). Так виробники цифрових камер борються з появою муару, і чим гірше матриця сприймає ІЧ-випромінювання, тим це краще для якості одержуваних фотографій в звичайному, видимому оці, діапазоні. При інфрачервоної зйомці ж доводиться ловити жалюгідні "інфрачервоні крихти" в дуже вузькому діапазоні 780-820 нм. Це призводить до суттєвого збільшення значень експозиції. Так, в залежності від використовуваного фільтра і конкретної камери, поправки на експозицію складають від 4 до 12 ступенів! Тобто якщо без фільтра якась сцена вимагає витримки 1/500 с, то з таким фільтром це вже буде цілих 8 с! Все поправки на експозицію визначаються експериментальним шляхом, для кожної сцени окремо. Для дзеркального Nikon D70 вони становлять 9-11 ступенів, в той час як для деяких компактних Nikon'ов - 5. Якщо спиратися на результати визначення експозиції з надітим фільтром, потрібно внесення додаткової поправки + 3EV (наприклад, при заміряних 1 с і f8.0 , треба буде виставити 8 c при тому ж відносному отворі), інакше фото вийде недоекспонованим.
Цифра цифрою, але пальма першості в інфрачервоній фотографії сьогодні все-таки належить фотоплівці. Як видно з наведеної тут таблиці, існують не тільки чорно-білі інфрачервоні плівки, але навіть і одна кольорова! Йдеться про професійну оборотною фотоплівці Kodak Ektachrome Infrared EIR. Правда, кольору на ній значно відрізняються від звичних, наприклад, знайома нам вже зелена трава буде виглядати малиново-рожевою!
Фото 7Інфрачервона зйомка на традиційну чорно-білу фотоплівку дає істотно більш якісні результати ніж на цифрову матрицю: "зерно" на порядок менше, різкість вище. Через відсутність в плівковому фотоапараті вбудованого інфрачервоного фільтра на плівку потрапляє весь інфрачервоний діапазон спектру. Експонувати слід відповідно до рекомендованими розробником чутливості. Незважаючи на інфрачервону спеціалізацію цих плівок, при зйомці все одно потрібно використовувати фільтр, що відтинає випромінювання видимого діапазону. Для багатьох з цих плівок можна обійтися простим червоним фільтром Kodak Wratten 25. Мінус, в порівнянні з "цифрою", в тому, що інфрачервоні плівки дуже чутливі до випромінювання. Відкривати пластиковий контейнер і вставляти плівки в фотоапарат допускається тільки в повній темряві. До лабораторії ці плівки теж повинні добиратися в своїх контейнерах. І їх не можна використовувати в камерах з інфрачервоним лічильником кадрів, тобто в переважній більшості з випускаються сьогодні фотоапаратів! Нам доведеться дістати з полиці наші старі запорошені ФЕДи, "Зеніт" і "Зміни-8М", придумати, як би приробити до них фільтр, і тільки після цього приступати до зйомки. Втім, більш дешеві псевдоінфракрасние плівки не засвічуються в дзеркальних Nikon F65 і Nikon F75.
Фото 8При фотографуванні пейзажу через інфрачервоний світлофільтр у нас найчастіше немає можливості контролювати, куди навелась різкість: через щільний малиновий фільтр взагалі нічого не видно, крім сонця або ламп розжарювання. Краще відмовитися від використання автофокуса (різкості або не буде, або вона наведеться кудись не туди), і наводити різкість за шкалою дальності на об'єктиві або у вікні видошукача. Якщо на об'єктив вашого фотоапарата нанесена червона позначка R або червона риса, то виставляйте дальність щодо цієї позначки - вона враховує різницю в характеристиках заломлення видимого та ІЧ-випромінювання. Слід сильно затискати діафрагму, збільшуючи тим самим глибину поля різкості, щоб усунути можливі неточності при наведенні на різкість. Діафрагми f11 - f32 будуть в самий раз, але це, звичайно ж, призводить до істотного збільшення витримки, аж до 30 секунд навіть в самий ясний день. Тому без штатива ніяк не обійтися. Від цих турбот урятовані тільки власники деяких цифрових камер із спеціальним режимом нічної зйомки в ІЧ-діапазоні. Там різкість можна наводити, орієнтуючись на зображення в електронному видошукачі. Різні установки балансу білого при цифровий зйомці не дають нічого, крім монохромних картинок різного кольору, які все одно доведеться знебарвлювати в Photoshop. Приклади наведені на фото 6. Якщо виставити баланс білого вручну по поверхні нейтрального кольору, вийде черно-білий знімок з майже повною втратою колірних тонів .

Творчі аспекти інфрачервоної зйомки
Застосування будь-якого нового інструменту зйомки виправдано тільки тоді, коли необхідно в рамках розв'язуваної задачі. Замість того щоб шукати об'єкт зйомки під фільтр, слід шукати інфракрасний фільтр, щонайкраще здатний реалізувати ідею знімка. По-перше, використання ІЧ-фільтра виправдано тільки для монохромного фотозйомки. По-друге, всі предмети будуть висвітлені тільки з одного джерела - сонця, предмети виглядають контрастно, тіні глибокі - це створює ілюзію нічного пейзажу, знятого при повному місяці.
Фото 9 Як це використовувати? Щоб підкреслити містику, сюрреалізм якийсь сцени, коли ми описуємо якісь завершальні етапи розвитку, якісь неясні недобрі передчуття. Занедбані руїни, старий цвинтар (фото 8), розруха (фотографія 9). Военрук в нашій школі говорив: "Вартовий повинен все обійти і подивитися, чи не все поламано". Якщо навколо нас все "поламано", фільтр посилить атмосферу.
Коли в інфрачервоному пейзажі присутній ясне небо з окремими хмарами, то через контраст між чорним небом і білими хмарами у нас найчастіше виходить драматична картина. Не виключено, що це враження якось асоціюється з схожою з розподілу світлових плям атмосферою насувається грози - освітлені сонцем будинки і дерева на тлі передгрозового чорного неба. Приклад: фото 5 "Гарбузи для Хелловіна".
Драматизм и мистика - необязательные эффекты от инфракрасного фильтра. Если в кадре не будет неба, или съемка будет проводиться в облачную погоду, можно получить фотографию с положительной энергетикой, выполненную в светлом ключе. Пример: приведенное ранее фото с водопадом.

Обробка знімків в Adobe Photoshop
Фото 10Те, що ми маємо на виході з (цифровий) камери дуже далеко від досконалості: малинове і нерезкое (фотографія 10). Невдалий колір краще перевести в ч / б. Можна зробити це звичайним шляхом, використовуючи Image > Mode > Grayscale, але червоний, зелений і синій канали будуть змішані за алгоритмом, закладеному в програмі. В умовах, коли з трьох каналів інформативний лише один, це може привести до непередбачуваних наслідків. Краще змішувати колірні канали в заданих пропорціях, для цього йдемо в Layer > New Adjustment Layer > Channel Mixer, тиснемо там OK і в отриманому вікні відзначаємо бокс Monochrome, варіюючи бігунками "вага" кожного колірного каналу. Рекомендую почергово переглянути вміст всіх трьох колірних каналів отриманого зображення. Не виключено, що зовсім не червона гратиме у вашому знімку першу роль. Наприклад, зображення з моєї камери містять більш високу різкість в зеленому каналі. Але повністю позбавлятися від інформації, що міститься в інших каналах, недоцільно, це призведе до підвищених шумів.
Всі інші маніпуляції зі знімком, такі як підвищення різкості, яскравості або контрасту, нічим не відрізняються від тих, що застосовуються до будь-якого іншого монохромного пейзажу.
Ось, власне, і все, що хотілося розповісти про інфрачервону фотозйомку пейзажу. Сподіваюся, що стаття послужить стимулом для нових творчих експериментів. Бажаю удачі!

Джерело матеріалів


Киношкола Одесса киностудия:
обучение кино, курсы одесса обучение, обучение режиссер, курсы видеооператоров